
Ступінь висихання характеризує структуру нанесеного на поверхню лакофарбового матеріалу, враховуючи час і температурний режим, що були витрачені на просушування.
Часом висихання лакофарбового матеріалу називають проміжок часу, за який можна отримати необхідну ступінь просихання потрібного шару фарби з врахуванням вибраних умов.
Для того, щоб визначити ступінь висихання необхідно взяти декілька (але не менше трьох) скляних пластин, з розмірами 90-120 мм. Після обробки їх лакофарбовими розчинами на відстані у 20 мм від краю, витримати у приміщені без протягів. Слідкувати, щоб на пластини не потрапляло сонячне проміння, температура була у межах 18-220С, відносна вологість 60-70%.
Витримавши рекомендований період для заданих умов, можна переходити до визначення часу висихання для кожної стадії. Відмітимо, усього їх сім, але принципово відрізняються лише перші три.
Перша ступінь
Після того, як плівка фарби не буде прилипати до кінчиків пальців при легкому дотику, проводять тестування. З висоти 30-50 мм на горизонтально вкладену пластину насипають з 0,5 грама скляних кульок, які повинні бути чистими і сухими. Фракція 100-355 мкм.
Поверхня для оброблення – 18-22 мм, товщина насипу – один шар. Через хвилину пластину нахиляють під кутом 20 градусів, кульки змітають м’якою щіточкою. Якщо вони відокремились з легкістю і не залишили слідів, першу ступінь висихання можна вважати досягнутою.
Друга ступінь
На пофарбовану поверхню кладуть паперовий лист, на нього зверху гумову пластинку, завтовшки 4-6 мм і розміром до 22 мм. Потім встановлюють на неї 20 г ваги у вигляді гирі. Через хвилину гумову пластинку і гирю знімають, а папір з пластиною, що тестується з висоти 28-32 мм кидають ребром на дерев’яну поверхню. Якщо папір при цьому з легкістю відшарується, друга ступінь досягнута.
Третя ступінь
На пластину кладуть папір, гумовий прошарок і гирю, але вже з вагою 200 грам. Через хвилину знімають гумову прокладку і гирю, ще через півхвилини – кидають пластину, що тестується з папером (висота і умови, що зазначені вище). Якщо папір не прилип до пофарбованої поверхні, третя ступінь досягнута.
Починаючи з четвертої ступені, технологічно випробування не змінюються, різниця лише у навантаженні. Гирі вибираються відповідно наступним стадіям: для четвертої-п’ятої в 2 кг, для шостої-сьомої – в 20 кг. При четвертій і шостій сліди на папері залишаться, при п’ятій і сьомій їх бути не повинно.
Результати випробувань стадії висихання лакофарбових матеріалів можна вважати інформативними, якщо з трьох пластин, дві показали відповідні ступені очікувані показники.