Вузол «дев’ятка»
Вузол «дев’ятка» схожий на «вісімку», застосовується, в якості кінцевого. Петля достатньо міцна, але, в той же час, вузол з легкістю можна вирішити и застосувати для з’єднання мотузок і кріплення.
Переваги: у вузлі відсутні різкі вигини, відповідно, канат зберігає біля 70% міцності. Такий спосіб кріплення добре підходить, якщо використовуються невеликі гнучкі троси. Область застосування – шпагати до 0,9 см у діаметрі.
Вузол «Bowline Knot»
Використання: створення безпечної петлі на кінці мотузки при швартуванню до кільця, паль або кріплень до опори. При навантаженні не дає відчутного ковзання і не застрягає, при відсутності ваги, вузол легко вирішити. Недолік: вузол не можливо зв’язати або вирішити, коли на його кінці присутнє навантаження.
Вузол «метелик»
Цей спосіб в’язання застосовують, коли потрібно прив’язати мотузку до основного чи проміжного кріплення, або тимчасово ізолювати перебиту частину. В цілому, «Butterfly loop» необхідне для створення надійної петлі. Міцність – 51%.
До переваг вузла відносять:
- формування надійної, стабільної петлі, яка не ковзає і не затягується;
- можливість робити навантаження у будь-якому напрямку (зверху, знизу чи на петлю);
- легке вирішення вузла;
- швидку перевірку на надійність;
- можливість працювати без рукавиць;
- незначні втрати у міцності мотузки.
Недоліки: складність робіт при вільній лише одній руці та необхідність певних навичок. В інакшому випадку можна зав’язати вузол схожий, але за технічними характеристиками менш дієвий.
Вузли для з’єднання мотузок
«Зустрічна вісімка»
Її застосовують, коли необхідно зв’язати мотузки однакові по товщині або зробити петлю. Надійність – 47%. У випадку критичного навантаження (вага дорослої людини) такий вузол не використовують, якщо мотузки дуже відмінні у довжинах.
«Подвійний риболовний або Grapevine»
Його можна застосовувати для поєднання мотузок різних завтовшки і для петель. За міцністю цей вузол найкращий – у процентному відношенні до 56.
Вузол «Zeppelinbend»
Достатньо надійний вузол, який можна вирішити навіть після потужного навантаження, проте, не під час його дії. Є непоганою альтернативою «подвійному рибацькому», так як не має схильності до заклинювання.
Вузли спецпризначення
Вузол «Прусик»
Основна задумка виробу – можливість переміщуватись вверх по мотузці, застосовуючи петлі Прусика. Система: одна петля, яка довша, використовується як підпір для ноги і підйому, інша, коротша, для закріплення і страховки.
Вузол «Бахмана»
Система може рухати навантаження лише в одному напрямку (захоплюючий вузол для силових операцій). В якості страховки застосовується нечасто. Щоб перемістити вузол вздовж мотузки, вагу з нього необхідно знімати і переміщати карабін. Хоча в цілому, вузол практичніше від «Прусика», якщо необхідно підняти вантаж за допомогою мотузки але без жумарів чи інших пристроїв. Переваги тут у наявності карабіна, через що вузол легше рухати у потрібному напрямку.