Наскільки довговічним виявиться покриття сталевої поверхні залежить від попередньої її підготовки і обробки під фарбування. Необхідно видалити окалину, іржу, сторонні речовини, щоб праймер або ґрунтовка лягли рівномірно и трималися стійко. Головний ворог тут – корозія, яка може проявлятися у вигляді крапок, плям, виразок, бути внутрішньо кристальною або розвиватися під поверхнею.

Що допоможе видалити

Чистка дротовими щітками. Звичайно, дротові щітки не здатні видалити окалину, проте ефективно допомагають у підготовці швів під зварювання. Недоліки: корозія видаляється не повністю, поверхня після обробки стає жирною и масткою, що стає перешкодою міцній адгезії.

Механічна обробка. Застосовується у поєднанні з дротовими щітками для точкового ремонту з наступним фарбуванням. Метод непридатний для підготовки поверхонь під обробку епоксидними розчинами і сумішами на основі хлорованої гуми. Але обробку з успіхом можна використовувати, якщо потрібно прибрати товстий прошарок, ушкоджений корозією з максимальною економією перед піскоструйкою.

Очищення за допомогою механічного молотка. Цей спосіб допомагає позбутися іржі або фарби з поверхонь, розташованих у кутках чи виступах. В результаті виходить очищена і шорстка плоскість.

Очищення термічним методом. Передбачає залучення вогню (ацетиленових чи пропанових кисневих устаткувань). Це дозволяє максимально видалити окалину, але не так єфективно діє відносно іржі. По цій причині метод вважається не таким дієвим відносно сучасних матеріалів.

Шліфування. В даному випадку застосовують обертові кола з покриттям із абразивних матеріалів. Область використання: дрібний ремонт, видалення маленьких чужорідних частинок.

Механічне очищення. Заґрунтовану і пофарбовану плоскість очищують вручну, що надає їй шорсткості і допомагає видалити забруднення (виключення: корозійні і масляні плями).

Легка чистка – передбачає штучне загрублення нових площин за допомогою дрібного абразиву (0,02-0,05 см);

Важка чистка – видаляє шари старого покриття абразивом від 0,02 до 0,15 см.

Піскоструйка – самий дієвий метод зняття іржі, при якому абразив має найвищі показники кінетичної енергії на шляху зіткнення із підготовленими поверхнями. Може проводитися вручну чи за допомогою автоматики.

Дрібноструйна очистка. В даному випадку головну роль відіграє наявність сферичних твердих частинок з мінімальною кількістю сторонніх домішок або дрібних з нестандартними формами.

Великоабразивна чистка. Частинки повинні бути кутовими, мати гострі, ріжучі грані, без так званих «половинок».

Вологе очищення під високим тиском. Параметри використання: при 2 000 бар., максимальна швидкість 10-12 м2\год. Таким чином можна повністю зняти старе покриття та іржу, але після висихання корозія іноді може повертатись. Метод по ефективності відповідає піскоструйному.

Вологе очищення під тиском 1 300 бар. Максимальна швидкість – 5 м2\ год. Чистка застосовується для зняття забруднення з усіх видів підкладок, видалення солей, шарів старих покриттів, корозії.

Вологе очищення під низьким тиском (8 кг\см2). Максимальна швидкість – 16 м2\год. Завдяки такому способу можливо видалити пилове забруднення і сольові відкладення. Проте є вірогідність появи корозії після просушування.

Очищення парою. Рівні тиску: 100-120 кг\м2. Допомагає видаляти водорозчинні і емульсовані залишки сумішей з підкладок. При чому останні швидше висихають, ніж при водній обробці.

Як розшифровуються нормативи ISO

При визначенні точного ступеня розповсюдження іржі, щоб очистка була продуктивною, для стальних поверхонь застосовуються Міжнародні стандарти ISO 8501-01-1988 та 8504-1992. Якщо присутня окалина, застосовують норматив ISO 8501-01.

Визначення рівнів розповсюдження іржі на сталі:

  • А – поверхня переважно вкрита окалиною, однак в малій кількості або повною відсутністю іржі;
  • В – наявні малі ділянки з іржею, окалина місцями почала осипатися;
  • С – окалина осипалася, її можна видалити, проте ділянки, які вказуватимуть на присутність корозії (піттінг), залишаться помірно помітними;
  • D – окалина осипалась, може бути видалена, піттінг залишається видним неозброєним оком.

Специфіка маркування ISO

St – ручна обробка або із застосуванням електроінструментів. Поверхню скоблять, зачищають, використовуючи дротові чи механічні щітки. Товсті шари іржі видаляють обрубкою. Також знімають масляні, жирові та інші забруднення, фарбу, що відшарувалась і запилення.

St-2 – ретельне очищення за допомогою ручної обробки чи за допомогою електроінструментів. Видаляються: масляні, жирові, пилові забруднення, окалина, корозійні плями, фарба, що відшарувалась тощо.

St-3 – дуже ретельне очищення, подібне до St-2, однак з тим результатом, щоб оброблена поверхня мала блиск, як у чистого металу.

Sa – очищення піскоструйкою. Товсті прошарки фарби, та забруднення, видаляють обробкою, далі прибирають забруднення.

Sa-1 – легка піскоструйка, яка робить поверхню сталі зачищеною від незначного забруднення.

Sa-2 – ретельна піскоструйка, після якої поверхні виглядають добре очищеними від забруднень середнього ступеню.

Sa-2,5 – високий рівень якості піскоструйки. Поверхні зачищені до лише помітних проявів вогнищ розповсюдження іржі.

Sa-3 – максимальний рівень очистки за допомогою піскоструйки. Площини виглядають як чиста сталь з характерним металевим блиском.

Маркування шорсткості площин після обробки піскоструйкою

Rz – значення височини по відношенню до площини середні і дорівнюють профілю абразиву;

Rt – показник максимальної височини відповідно рівню площини;

Ra – показник середньої відстані до умовної лінії, яку проводять поміж височинами і площинами (стандарт 3274). Якщо показник Ra при 17 мкм, для приховування шорсткості рекомендується використовувати додаткові шари ґрунтовки.

Захист від корозії передбачає наступні методи:

  • підвищення хімічного супротиву матеріалів;
  • ізолювання від зовнішнього агресивного впливу;
  • зменшення дії агресивних виробничих факторів;
  • застосування методів електрохімічного захисту.
Leave Comment