
Види і особливості швів
При закритому шві, герметик розташований зовні, при відкритому – усередині. На терміни функціональності будматеріалу в обох випадку впливають інтенсивність УФ-опромінення і осідання будівлі. Але при відкритому шві все ж важливіше якісний монтаж панелей.
Закладення швів в крупних панельно-блокових спорудах з поліуретаном відносять до закритого типа. У відкритих швах ізолювання забезпечують спецелементи (водовідбійний екран, фартух, гребінь, що захищає від дощу). Все це створює лабіринтну конфігурацію на з’єднаннях.
Повітряна ізоляція здійснюється із застосуванням певних будматеріалів і ущільнювачів. Повітряний екран виготовляють із металевих чи поліолефіновіх стрічок, які вмонтовують у пази завглибшки 2 см.
Областю під ущільнення називається герметизована ділянка із зазором, в якій розташований герметик, що забезпечує повітряну й гідроізоляцію шва, та самого приміщення.
Дренований тип шву – такий, де гермозахист забезпечується за рахунок укріплення в гирлі спеціальної прокладки, замазки чи самоклеючої стрічки. Посилюють герметизацію за допомогою декомпресійної порожнини, водовідвідних фартухів і дренажних отворів.
Що таке канал для декомпресії
Каналом для декомпресії називають частину порожнини стику з герметиком, яка допомагає зменшити швидкість гідро- та повітряного потоків. Його застосування дає змогу урівняти повітряний тиск ззовні та зменшити ударну силу капель.
Злив під водовідведення виготовляють з міцного і стійкого до зовнішнього впливу будматеріалу у вигляді фартуха чи трубки. При зведенні новобудов герметизацію швів по відкритому типу не роблять, але в процесі експлуатації, в якості ремонтних робіт, так вид герметизації використовувати можна.
Як відбувається герметизація
Між віконним і дверним отворами з четвертиною панельних стін проводять герметизацію по периметру блока, використовуючи мастику. Таким чином, можна зробити й герметизацію малоетажної панельної будівлі. Якщо робити ізоляцію швів із застосуванням оклеювання, стики вийдуть набагато більш придатними до ремонту, який коштуватиме недорого.
До позитивних моментів використання аутогезіонних герметиків можна віднести їх виключну технологічність: швидке монтування при недорогій собівартості матеріалу і самих робіт. Однак треба не забувати звертати увагу на хімічну сумісність з іншими будматеріалами і герметиками.
Правила герметизації
- Якщо виявлено промокання стиків на торці, герметизації підлягають шви усього фасаду, а також ті, що розташовані між панелями і повздовжніми стінами.
- Якщо проникнення води відбулося по вертикальному з’єднанню повздовжнього фасаду, герметизують усі вертикальні шви на всю висоту будівлі і примикаючи до них горизонтальні.
- Якщо дефекти мають горизонтальні шви, ремонту підлягають усі 3-4 вертикальних з’єднання між панелями.
Роблячи закладення швів, не треба забувати, що використаний під ізоляцію матеріал, з часом почне піддаватися розтягненню і стисканню при дії температур чи усадці споруди. При цьому, чим більшою буде величина співвідношення шару герметика до між панельного простору, тим вищим буде навантаження. Отож, для якісної закладки, герметика повинно бути в два рази менше від шва. Особливо це стосується тих випадків, коли панельні стики мають гирло більше 1 см.
Чому герметизація може не відповідати стандартам
- Помилки у проектуванні чи виконанні робіт.
- Одночасне використання гнучкого і жорсткого ущільнювача. Останній (піщано-цементна суміш) з часом почне руйнуватись і вдавлюватися у еластичну мастику. Щоб цього уникнути, потрібно використовувати м’які прокладки, з когезійною міцністю меншою ніж у герметика.
- Якщо застосовуються самоклеючі стрічки, треба враховувати, що їх не можна кріпити з максимальним натягом, потрібне провис. Інакше, температурні перепади викличуть рух панелей, а це призведе до розриву або відшаровування стрічок.
- Самоклеючі стрічки закріплюють на нижчий адгезій ний прошарок. Напруга всередині герметика повинна наближатися до нульових показників.
Матеріали для використання
Для робіт застосовують мастику і самоклеючу стрічку, при цьому маркування і області використання можуть різнитись. Основний супровідний матеріал – ущільнювач, який виконує функції термоізоляції, основи під мастику і стрічку. Найкращим вважається пінополіуретан.
У зливах, як уже згадувалось, краще поліолефіни, стабілізований поліетилен ф тонка (близько 0,6 мм) оцинкована сталь. Поліолефінові стики зварюють розігрітим повітрям, металеві – фальцями з наступною герметизацією самоклеючими шнурами.
Також, панелі на стиках можуть мати противодощові гребні (зуби). Якщо вони відсутні, шов називають пласким горизонтальним.
Самоклеючі стрічки використовують у якості:
- зливу вікна, що розташовується по периметру ззовні (необхідне захист від УФ-опромінення);
- герметизації освітлення за допомогою ліхтарів, світло-пропускної системи у зимових садах, для металевих покрівель и в ділянках їх з’єднання зі стінами;
- герметика для швів сполучення віконної рами і дверної коробки зі стінами будівлі при будь-якій обробці відкосів;
- попередньої ґрунтовки перед нанесенням герметика.
Проведення герметизації у новобудовах
Процес герметизації нормується СНіПом 3.03.01-87, розділом про монтаж збірних залізобетонних конструкцій. Будівельні роботи включають в себе ізоляцію швів, закладення у гирла прокладок і нанесення герметика. Усунення дефектів виконується в цеху домобудівельного підприємства.
Якщо використовуються повітряно-захисні стрічки, роботи виконують поповерхово, до того, як переходить до монтажу внутрішніх стін. Стрічки закріплюють таким чином, щоб кінець нижньої був поверх шву споруджуваного поверху. Місця з’єднання розташовують на 30 см від місць, де перехрещуються шви. Рулонні матеріали і руберойд застосовувати забороняється.
При закритому шві, в гирло стику закладають ущільнювач. Роботи виконуються із застосуванням підвісних люльок, навісних лісів та інших підйомних пристосувань, залежно від кількості поверхів і вимог правил безпеки. Пошкоджені грані панелей на швах можна ремонтувати полімер цементним розчином.
Перед нанесенням мастики поверхню необхідно знепилити, знежирити, прибрати з неї зайвий розчин і забруднення. Для цього використовують уайт-спірит, повітряну продувку, пневматичні та електрощітки, спеціальні пристрої для висушування.
Ущільнювач вкладається, коли змонтовані панелі. Попередньо прокладки обжимають на 20-50% від їх діаметра, так як в роботах будуть необхідні різні розміри. При ширині гирла до 1,2 см можливо застосування паклі.
Прокладку встановлюють, як суцільну лінію, без розривів. Матеріал без натягу заводять закругленою дерев’яною лопаткою. По довжіні, через кожні 30 см від місць перетину швів його фіксують клейкою ізоляційною стрічкою.
Забороняється:
- прибивати ущільнювач;
- монтувати панелі, якщо на них вже присутній ущільнювач (допускається, тільки за попередньої згоди з проектувальною документацією);
- застосовувати два і більше скручених ущільнювача;
- закладати матеріал у неочищене гирло;
- виконувати роботи з мастиками і стрічками в непогоду (дощ, хуртовину).
При нанесенні замазки використовуються ручні чи пневматичні шприци. Матеріал нагнітають рівним прошарком під кутом 45-60 градусів. Потім рівняють розшиванням: у теплу пору року – за допомогою мильного розчину, в холодну – солоною водою. Яким повинен бути шар, визначають згідно проектних документів. Важливо! Пінополіуретан і самоклеючу стрічку потрібно класти при температурі вищій за -100С.
Ремонт у зданих в експлуатацію будинках
В даному випадку, усунення дефектів у між панельних з’єднаннях більш масштабніші, ніж герметизація в новобудовах. Майже завжди потрібно застосовувати промисловий альпінізм. Якщо гарантійний строк експлуатації не закінчився, ремонтними роботами займається домобудівне підприємство, після закінчення – спеціальні організації.
Рішення виноситься на підставі скарг населення і попереднього огляду споруди в осінньо-зимовий час. Будівлю оглядають як всередині, так і ззовні, виявляючи місця протікань чи промерзань швів. Також дослідженню підлягають квартири (приміщення), що розташовані суміжно. Вимірюється вологість і температурні показники. Якщо дефект швів таким чином віднайти не вдається, застосовують тепловізор. При наявності проблемних ділянок більше 30%, стики підлягають ремонтуванню. На сьогодні непогано зарекомендувала себе технологія «Теплий шов», яка ефективна при точковому промерзанні або повітряній проникності в швах будівель різного призначення.